Atmosfera u video igrama često igra ključnu ulogu u tome koliko će se igrači povezati sa svetom koji istražuju i likovima koje upoznaju. Kroz atmosferu se prenosi emocija, grade se priče i omogućava se igračima da se u potpunosti urone u imaginarne svetove. U eri modernih igara, gde se tehnologija sve više koristi za stvaranje hiperrealističnih okruženja, postoje projekti koji osvajaju publiku upravo svojom jednostavnošću i kreativnim pristupom. Jedan takav primer je Let Bions Be Bygones, zanimljivi cybernoir naslov iz studija Bohemian Pulp, koji kroz retro 8-bitni stil uspeva da stvori bogat, živopisni svet koji nudi futurističko mesto Terrahive.
Cyberpunk, ili cybernoir, kao žanr u video igrama odavno fascinira publiku svojom mračnom vizijom budućnosti u kojoj se spajaju tehnologija, društveni konflikti i filozofska pitanja o ljudskosti. Popularnost ovog stila eksplodirala je poslednjih godina, delom zahvaljujući naslovima poput Cyberpunk 2077, ali i indie projektima koji kroz jedinstvene pristupe donose osveženje u žanr. Let Bions Be Bygones je primer takvog indie uspeha – igre koja uspeva da ispriča duboku priču koristeći jednostavna, ali sugestivna vizuelna i zvučna sredstva.
U razgovoru sa Đorđem Markovićem, kreatorom igre, saznali smo šta je inspirisalo ovaj spoj cyberpunk tematike i 8-bit estetike, kao i koje su prepreke morali da savladaju kako bi oživeli svet Terrahive-a. Pored tehničkih izazova i inovativnih rešenja, Đorđe otkriva i kako retro vizuelni stil doprinosi imerziji i kako je njihov rad prepoznat kroz nagrade za najbolji narativ i vizuelnu umetnost na CEEGA.
Kroz intervju, Đorđe osvetljava šta je potrebno da bi se stvorila atmosfera koja privlači igrače, kako nostalgični elementi mogu da budu kombinovani sa modernim tehnikama i na koji način reakcije publike oblikuju buduće projekte. Bilo da ste ljubitelj cyberpunk-a, indie igara ili jednostavno fascinirani procesom kreiranja video igara, ovaj intervju pruža dublji uvid u svet stvaranja jednog nezaboravnog piksel-art univerzuma.
Pridružite nam se dok ulazimo u priču o tome kako je nastala “Let Bions Be Bygones” i šta sve čini njenu atmosferu toliko posebnom.
PlayBiz: Šta vas je inspirisalo da spojite cyberpunk tematiku sa 8-bitnom estetikom u Let Bions Be Bygones?
Đorđe: Cyberpunk me oduvek privlačio zbog svojih tema o ljudskosti i tehnologiji. Svet je baziran na settingu koji sam razvijao kroz tabletop kampanju koju sam vodio oko godinu dana. Što se tiče 8-bit estetike, za nju sam se odlučio jer je spoj jednostavnosti koja mi je omogućila da mogu da napravim više karaktera, a usput je ostavljala kreativnost igračima da dopune detalje u svojoj mašti.
PlayBiz: Koji su bili najveći izazovi prilikom stvaranja futurističkog cyberpunk sveta koristeći retro 8-bit grafiku?
Đorđe: Najveći izazov je bio predstavljanje gusto naseljenog sveta uz nizak budžet. Pored toga izazov je bio balans i kombinacija 2D-a i 3D-a, da to izgleda skladno i da prenese atmosferu uz što jednostavniji workflow jer sam grafiku radio skoro potpuno sam.
PlayBiz: Kako ste pristupili kreiranju atmosfere distopijske planete Terrahive kroz piksel-art dizajn i zvučne efekte?
Đorđe: Koristili smo tamnije tonove i guste detalje u pozadini da dočaramo pretrpan i haotičan svet. Muzika i zvukovi su tu da pojačaju imerziju, ali i istaknu osećanja i melanholičnu stranu priče.
PlayBiz: Na koji način vizuelni stil igre doprinosi pričanju priče i uranjanju igrača u svet igre?
Đorđe: Piksel-art je savršen za sugestivnost – ostavlja dovoljno prostora mašti igrača da popuni praznine, što priči daje dodatnu dubinu. Sve je napravljeno tako da izgleda pomalo “oštećeno,” baš kao i likovi u igri.
PlayBiz: Kako ste postigli balans između nostalgičnog retro izgleda i modernih gejming očekivanja?
Đorđe: Volimo da to nazovemo retro modernom grafikom, gde grafika daje osećaj nostalgije, ali je urađena u skladu sa modernim tehnologijama. U našem slučaju kombinacija pixel arta niske rezolucije i 3D okruženja sa 3D svetlima i vizuelnim efektima uvodi klasični pixel art u moderni prostor.
PlayBiz: Da li su tehnička ograničenja 8-bit stila uticala na vašu kreativnost u dizajnu igre, i ako jesu, na koji način?
Đorđe: Bilo je izazovno predstaviti sitne detalje i suptilne animacije, jer veličina pixela je oko 2cm, tako da sve što je previše suptilno da bi se prikazalo je moralo biti prebačeno u narativ. Iz tog razloga su tu fiktivni pratioci da nadomeste.
PlayBiz: Kakve su bile reakcije igrača na kombinaciju cyberpunk žanra i 8-bitne grafike?
Đorđe: Reakcije na grafiku su od samog starta bile veoma pozitivne i to nas je uvek držalo da guramo dalje. Ono šta nas je najviše iznenadilo je da su i mladi bili veoma privučeni stilom, iako njima takva grafika ne podstiče nostalgiju, već im prosto izgleda dobro. Nekima je ovo čak bio i povod da probaju igru, iako inače ne igraju ništa slično.
PlayBiz: Let Bions Be Bygones je osvojio nagrade za najbolji narativ i vizuelnu umetnost na CEEGA. Šta vam ova priznanja znače i kako utiču na budućnost studija?
Đorđe: Mnogo nam znače jer smo dali sve od sebe da ispričamo priču koja ostavlja trag. Ovo je potvrda da smo uspeli. Daje nam kredibilnost i vetar u leđa da budemo još ambiciozniji u budućnosti.
PlayBiz: Kako su ove nagrade uticale na moral i motivaciju vašeg tima?
Đorđe: Definitivno su podigle moral. Svima nam je drago da je trud prepoznat, ali i da su igrači uživali. To nas motiviše da dalje eksperimentišemo i unapređujemo ovaj pristup u narednim projektima.
PlayBiz: Da li uspeh igre i osvojene nagrade utiču na vaše planove za buduće projekte, i možete li podeliti
Đorđe: Uspeh svakako postavlja visoke standarde za buduće projekte. Trenutno radimo na *Azure Unseen*, igri koja istražuje magične svetove u dark fantasy okruženju. Cilj nam je da gradimo na temeljima Let Bions Be Bygones i da svakim projektom donesemo nešto novo što će se možda u nekom momentu stopiti u veliku igru koji bismo svi želeli da napravimo.
PlayBiz:
Hvala puno na izdvojenom vremenu Đorđe i želimo puno uspeha sa sledećim projektom. Jedva čekamo da vidimo kako će ideja zvana Let Bions Be Bygones evoluirati!
Let Bions Be Bygones je savršen primer kako atmosfera može definisati i oblikovati celokupno iskustvo video igre. Njena sposobnost da igračima pruži osećaj uronjenosti u distopijski svet Terrahive-a, uz minimalne resurse i pomoću kreativnih rešenja, pokazuje koliko je moćan alat umetnički pravac u kombinaciji sa pažljivo kreiranim zvučnim okruženjem. Ova igra nije samo omaž retro grafici i piksel-art stilu, već i duboka priča koja postavlja pitanja o tehnologiji, društvu i ljudskoj prirodi, čineći je značajnom i relevantnom i u modernom gejming kontekstu.
Atmosfera u video igrama je mnogo više od vizuelnog dojma – ona je kombinacija emocija, priče i tehničke veštine koja igračima omogućava da se izgube u svetu igre. Đorđe Marković i njegov tim iz Bohemian Pulp-a to razumeju u potpunosti, što su dokazali ne samo kroz Let Bions Be Bygones, već i kroz priznanja koja je igra dobila. Nagrade za najbolji narativ i vizuelnu umetnost na CEEGA festivalu nisu samo priznanje njihovom trudu, već i potvrda da su na pravom putu u svom stvaralačkom procesu.
Što se tiče budućnosti, jedva čekamo da vidimo šta će Bohemian Pulp doneti sa svojim sledećim projektom, Azure Unseen. S obzirom na njihovu sposobnost da spoje nostalgične elemente sa modernim tehnologijama, imamo velika očekivanja da će njihova nova igra istraživati nove dimenzije atmosfere, ovog puta u dark fantasy okruženju. Ako se njihov dosadašnji rad može uzeti kao pokazatelj, “Azure Unseen” će biti još jedan upečatljiv naslov koji će privući pažnju kako ljubitelja indie scena, tako i šire gejming zajednice.
Za gejming industriju, ovakvi projekti postavljaju standarde i inspiraciju. Pokazuju da igra ne mora biti veliki AAA naslov da bi ostavila snažan utisak. Let Bions Be Bygones dokazuje da je atmosfera ta koja ostaje u sećanju igrača, i jedva čekamo da vidimo kako će naredne igre, kako ovog tima tako i drugih developera, nastaviti da nas iznenađuju i inspirišu.