PlayBiz Insider

Masovna otpuštanja u industriji video igara – Trend koji ne štedi ni Srbiju

FOTO: Screenshot

Industrija video igara, nekada sinonim za neograničene mogućnosti i beskrajnu zabavu, suočava se s najvećom krizom otpuštanja u svojoj generalno kratkoj, ali burnoj istoriji. Do sredine oktobra, preko 13.000 developera širom sveta su se našla na ulici kao žrtve masovnih otpuštanja koja su potresla čak i najveće gejming kompanije. Od indie studija do gaming giganata, nitko nije ostao pošteđen ove nezapamćene krize. Šta se dogodilo s industrijom koja je samo pre nekoliko godina bila glavni pokretač inovacija i ekonomskog rasta a sada imamo masovna otpuštanja?

Od zlatnih vremena do teških odluka: Kako je gejming industrija došla do ove prekretnice

Nakon raznih situacija, blagodatnih vremena i prolaznih trendova, gejming industrija se danas suočava s neviđenim izazovima. Masovna otpuštanja, koja su počela da se intenziviraju 2022. godine, kulminirala su u 2024., kada je preko 13.000 zaposlenih izgubilo posao samo do kraja septembra. Šta je dovelo do ovog naglog preokreta?

Ekonomski vetrovi koji su potresli industriju

Jedan od ključnih faktora koji su doprinijeli masovnim otpuštanjima je svakako promena ekonomskog pejzaža. Nakon perioda ekspanzije i visokih očekivanja investitora, gejming industrija se suočila sa usporavanjem rasta. Pad prodaje igara, posebno u određenim žanrovima, doveo je do smanjenja prihoda i povećanja pritiska na profitabilnost. Takođe, inflacija i porast troškova razvoja su dodatno opteretili budžete kompanija, čineći otpuštanja neizbežnim za mnoge.

Prodaja igara je bila prilično problematična tokom 2024. godine

Promene u preferencijama igrača i tržišna zasićenost

Ponašanje igrača se konstantno menja, a industrija nije uvek uspevala da se prilagodi tim promenama na vreme. Rast popularnosti mobilnih igara i usluga pretplate je doveo do promene načina na koji ljudi konzumiraju igre. Istovremeno, tržište je postalo zasićeno, a konkurencija sve jača. Kako bi se istakli, izdavači su često ulagali ogromna sredstva u razvoj AAA naslova, što je povećalo rizik od neuspeha i dovelo do potrebe za smanjenjem troškova.

Uticaj pandemije COVID-19

Pandemija COVID-19 je ubrzala mnoge trendove koji su već bili prisutni u industriji, ali je istovremeno stvorila i nove izazove. Dok je povećala potražnju za video igrama, pandemija je takođe poremetila lance snabdevanja, otežala komunikaciju među timovima i dovela do kašnjenja u razvoju, te ujedno i masovna otpuštanja. Ovi faktori su dodatno opteretili kompanije i doprineli nestabilnosti na tržištu.

Uspon veštačke inteligencije i smanjenje potrebe za ljudskom radnom snagom

Pojava generativne veštačke inteligencije predstavlja još jedan veliki izazov za gejming industriju. AI alati postaju sve sofisticiraniji i sposobni su da generišu sve složenije sadržaje, od artworka i animacija do dijaloga i čitavih nivoa. Ova tehnologija omogućava kompanijama da smanje troškove razvoja i ubrzaju proces proizvodnje. Međutim, s druge strane, ona predstavlja direktnu pretnju za radna mesta developera, posebno onih koji se bave repetitivnim zadacima.

Akvizicije i spajanja

U potrazi za rastom i širenjem uticaja, mnoge velike kompanije su se odlučile na akvizicije manjih studija. Iako su ova spajanja često obećavala sinergiju i nove mogućnosti, u praksi su često dovodila do reorganizacije i otpuštanja kako bi se smanjili troškovi i eliminisali duplikati.

Masovna otpuštanja u gejming industriji su rezultat kompleksnog spleta faktora, uključujući ekonomske promene, promene u preferencijama igrača, uticaj pandemije i promene u poslovnim modelima. Iako je situacija izazovna, mnogi smatraju da će ova kriza dovesti do konsolidacije industrije i stvaranja novih prilika za inovacije.

Tako-Two je kupio Gearbox za 460 miliona dolara ove godine

Posledice masovnih otpuštanja na gejming industriju

Masovna otpuštanja u gejming industriji imaju dalekosežne posledice koje se protežu od kvaliteta igara do budućnosti same industrije.

Iscrpljujuće je tražiti posao u industriji koja deli otkaze šakom i kapom

Globalni trendovi i domaći odjeci: Srpska game dev scena na udaru

Iako se masovna otpuštanja u gejming industriji najčešće vezuju za velike svetske kompanije i razvijena tržišta, ova pojava nije zaobišla ni Srbiju. Naša domaća game dev scena, koja je u poslednjih nekoliko godina doživela značajan rast, suočava se s istim izazovima kao i njene kolege u ostatku sveta.

Srpski developeri pod pritiskom

Srpski game developeri, koji su se istakli svojim talentom i inovativnošću, nažalost, nisu imuni na posledice globalnih ekonomskih trendova i promena u gejming industriji. Otpuštanja su postala sve češća pojava i u našoj zemlji, a mnogi talentovani developeri su se našli u situaciji da traže nove poslove.

Playstudios kao primer

Jedan od najsvežijih primjera masovnih otpuštanja u srpskom IT sektoru, koji uključuje i game dev kompanije, je slučaj kompanije Playstudios, poznate i kao Better Collective. Kako je objavio zaposleni na, ova kompanija je, kao i mnoge druge, bila pogođena padom akcija na berzi, i to od čak 40% što je dovelo do potrebe za smanjenjem troškova i otpuštanjem zaposlenih. Prema informacijama, otpuštena su 122 zaposlena u Srbiji, a takođe kruže glasine da je ostalo svega desetina zaposlenih koji će proces preneti dalje u vijetnamsku kancelariju kompanije. Playbiz je tražio komentar ali do objavljivanja ovog teksta nismo dobili potvrdu ove informacije.

U neku ruku ovaj talas otpuštanja dolazi kao iznenađenje, obzirom na to da je srpska kancelarija pre samo 2 meseca objavila novi konkurs za zapošljavanje na Instagram nalogu.

Masovna otpuštanja u Playstudios

Posledice po domaću scenu

Ovakvi događaji imaju ozbiljne posledice po srpsku game dev scenu:

Šta dalje?

Iako je situacija izazovna, srpska game dev scena ima potencijal da se oporavi i nastavi da raste. Ključno je da se preduzmu mere za podršku domaćim developerima, kao što su:

Masovna otpuštanja u gejming industriji su globalni problem koji se odrazio i na Srbiju. Međutim, verujemo da će srpska game dev scena uspeti da prevaziđe ove izazove i nastavi da se razvija.

Šta nas čeka u 2025. godini? Predviđanja i scenariji

Nakon turbulentne 2024. godine, pogledi su uprti u 2025. godinu. Što možemo očekivati? Na temelju trenutnih trendova i analiza, možemo izneti nekoliko mogućih scenarija:

Kakve bi to posledice imalo za igrače?

Sve je više live-service igara i tako će i ostati

Šta možete uraditi?

Budućnost gejming industrije je neizvesna, ali jedno je sigurno: promene su neminovne. Kako bismo se pripremili za ono što nas čeka, moramo biti spremni na prilagođavanje i kontinuirano učenje.

Masovna otpuštanja su nažalost tu da ostanu

Globalni trendovi u gejming industriji, obeleženi masovnim otpuštanjima i promenom poslovnih modela, ostavili su dubok trag i na srpskoj game dev sceni. Iako smo svedoci značajnog rasta i talenta u našoj zemlji, domaći developeri se suočavaju sa brojnim izazovima, od ekonomske nesigurnosti do nedostatka investicija o čemu smo već pričali sa našim developerima iz studija Munzesky.

Očekuje se dalja konsolidacija srpske game dev scene, s tim da će veći studiji preuzimati manje ili se udruživati kako bi preživeli. Veštačka inteligencija će sve više pronalaziti primenu u razvoju igara, što će dovesti do promena u radnim procesima i tražiti nove veštine od developera, ali se masovna otpuštanja ne mogu izbeći.

Neophodno je stvoriti povoljnije poslovno okruženje za razvoj ove industrije, kroz poreske olakšice, subvencije i druge podsticaje. Jačanje saradnje sa akademskom zajednicom, podrška indie developerima i kontinuirana edukacija developera su ključni za održiv rast srpske game dev scene.

Exit mobile version