PlayBiz Insider

Kako prilagoditi video igru određenom uzrastu?

uzrast

Foto: Internet matters

Svedoci smo da su video igre sve češće optužene kao glavni krivac pojave agresivnosti među decom različitog uzrasta. Neke od najpopularnijih igara poput GTA 5 ili Call of Duty serijala nesumnjivo prikazuju nasilje, a opet deci je zanimljivo da ih igraju po ugledu na odrasle ili zbog raznih mogućnosti u njima kojih nema u stvarnom svetu. Međutim, da li one stvarno pospešuju razvoj agresivnosti kod dece? 

Svima nama je tokom odrastanja bio plasiran neki vid agresivnosti bilo to kroz medije, filmove ili video igre, ali svesni smo da kako novije generacije dolaze toga je nažalost sve više. Međutim, kako bi stariji ljudi rekli mlađe generacije su sve gore, ali zašto je to tako? Da li je stvarno do plasiranog sadržaja? Do vaspitanja? Do zapostavljanja od strane roditelja? Ili zbog nečeg drugog?

Foto: Kelly Sikkema – Unsplash

Agresivnost kod dece može biti uzrokovana različitim faktorima koji se odnose na biološke, psihološke i socijalne aspekte njihovog razvoja. Agresija nije nužno znak problematičnog ponašanja, već može biti i prirodan odgovor na frustracije, stres ili pokušaj da se izgrade određene veštine i granice. Pitanje uticaja video igara na agresivnost kod dece jedno je od najčešće istraživanih u oblasti psihologije i obrazovanja. Iako postoje brojni studiji koji istražuju ovu vezu, rezultati nisu uvek jednoznačni. Da bismo razumeli da li video igre mogu doprineti razvoju agresivnog ponašanja kod dece, važno je uzeti u obzir različite faktore, uključujući vrstu igara, količinu vremena provedenog u igri, kao i specifične osobine i okolnosti svakog deteta.

Vrste video igara koje mogu uticati na ponašanje dece:

Foto: Pablo Arenas – Unsplash

Količina vremena provedenog u igrama

Nisu samo vrsta igara, već i količina vremena koju deca provode igrajući video igre, ključna u razumevanju potencijalnih negativnih efekata. Dugo izlaganje nasilju u video igrama može imati kumulativni efekat, a deca koja previše vremena provode u video igrama, posebno ako zanemaruju druge društvene aktivnosti, mogu razviti socijalne i emocionalne probleme, uključujući veći nivo frustracije i agresije, jer im je u toku vremena fokus upravo na video igrama.

Teorije stručnjaka o uticaju nasilnih video igara

Postoje različite teorije koje pokušavaju da objasne kako nasilne video igre mogu uticati na decu:

Foto: Steven Libralon – Unsplash

Kontraargumenti i pozitivni uticaji video igara

Iako mnoge studije ukazuju na moguće negativne efekte nasilnih igara, postoje i istraživanja koja pokazuju da video igre nisu nužno loše za decu, niti moraju nužno dovesti do agresivnosti. Igranje može imati i pozitivne efekte, uključujući:

Rizici i preventivne mere:

Zbog različitih rezultata istraživanja, mnogi stručnjaci savetuju pravilno usmeravanje i nadzor roditelja i staratelja. Neki od preporučenih koraka uključuju:

Iako postoji povezanost između nasilnih video igara i povećane agresivnosti kod nekih dece, nije svaki oblik igranja video igara nužno štetan. Mnoge druge varijable, kao što su društveno i porodično okruženje, temperament deteta, količina vremena provedenog u igri i tip igara, takođe igraju značajnu ulogu. Ključ je u balansiranju i usmeravanju igranja video igara kako bi se smanjili negativni efekti i potencijalno razvili pozitivni aspekti ove aktivnosti.

Gde smo mi tu?

Sigurno ste primetili određen broj na omotima video igara ili čak preko neke platforme ako je kupujete da neće da Vam dozvoli da uopšte pogledate trejler za određenu video igru ukoliko ne potvrdite da ste punoletni. Mnoge igre imaju ocene koje se baziraju na uzrastu, kao što su PEGI (Pan European Game Information) ili ESRB (Entertainment Software Rating Board). Ove ocene pomažu igračima i roditeljima da odaberu igre koje odgovaraju uzrastu, sadržaju i temama koje su prikladne za određene grupe. Prilagođavanje uzrasta u video igrama obuhvata različite aspekte dizajniranja igre, kako bi se sadržaj, složenost i interakcija uskladili sa psihološkim, kognitivnim i emocionalnim razvojem igrača u različitim životnim fazama. To znači da igre koje su namenjene deci, adolescentima, odraslim osobama ili starijim osobama mogu biti značajno različite u pogledu sadržaja, izazova i tempa.

Kako prilagoditi sadržaj i temu igre?

Foto: Goodwin Living

Šta je sa mehanikom i tehnikom?

Ne smemo da zaboravimo i na pristupačnost:

Konačno, prilagođavanje uzrasta u video igrama ima za cilj da stvori iskustva koja su zabavna, edukativna i prikladna za različite faze života, a sve sa ciljem da se poveća uživanje u igri i pruži pozitivno iskustvo igračima svih uzrasta.

Exit mobile version