Serbian Games Week – Kako je SGA pružio odskočnu dasku domaćim developerima na Steamu

FOTO: Screenshot

Steam je postao sinonim za PC gaming, nudeći milionima igrača neograničen pristup ogromnoj biblioteci igara. Ova platforma je revolucionirala način na koji se igre distribuiraju i konzumiraju, a za male developere predstavlja neprocenjiv alat. Serbian Games Week, održavajući se upravo na Steamu, naglašava važnost ove platforme za rast i razvoj domaće gejming scene.

Steam – vrata u svet igara za srpske developere

Steam je neupitno najveća platforma za distribuciju PC igara, a za srpske developere predstavlja pravu odskočnu dasku u svet gaminga. Ova platforma je demokratizovala industriju, omogućivši i malim, nezavisnim studijima da dostignu globalnu publiku. Zahvaljujući Steamworksu, nizu alata i usluga koje nudi Steam, developeri se mogu fokusirati na kreativni deo stvaranja igara, dok se tehnički detalji prepuštaju platformi.

Zajednica koja gradi igre

Steam nije samo trgovina, već i živahna zajednica igrača. Upravo ta zajednica igra ključnu ulogu u uspehu igara. Recenzije, diskusije i modovi koje kreiraju igrači direktno utiču na vidljivost i popularnost igre. Osim toga, Steam omogućava developerima da se direktno povežu sa svojom publikom, što je neprocenjivo za prikupljanje povratnih informacija i gradnju lojalne zajednice.

Različiti modeli monetizacije

Jedan od velikih aduta Steama je fleksibilnost u pogledu monetizacije. Bilo da se radi o klasičnom modelu prodaje igre, early accessu, free-to-play modelu ili kombinaciji različitih pristupa, Steam nudi developerima širok spektar opcija kako bi monetizirali svoj rad i osigurali održivost projekta.

Marketing i promocija na dohvat ruke

Steam redovno organizuje razne promocije i događaje, poput Serbian Games Week, koji pružaju izvrsnu priliku developerima da povećaju vidljivost svojih igara. Osim toga, platforma nudi i niz marketinških alata koje developeri mogu koristiti za promociju svojih projekata.

Steam je nedavno dostigao preko 37 miliona istovremeno aktivnih igrača

Kako je Steam superioran i nedostižan konkurenciji

Steam postoji već dugi niz godina i stekao je ogromno poverenje kod igrača. Toliko je integrisan u svakodnevnicu PC igrača da se često poistovećuje s samom platformom za igranje.
Takođe, Steam nudi najveću i najraznovrsniju biblioteku PC igara. Od indie naslova do AAA produkcija, igrači mogu pronaći sve što žele na jednom mestu.

Iako je Epic Games pokušao potkopati Steamov monopol nudeći besplatne igre i ekskluzivne naslove, čini se da je teško nadmašiti dugogodišnju tradiciju, ogromnu biblioteku igara i snažnu zajednicu koju je Steam izgradio. Mrežni efekt koji pokreće “parni ventil” čini ga izuzetno teškim za nadmašiti, čak i za kompanije s dubokim džepovima. Najbolji podatak za sve to je da većina igrača čeka da prođe period ekskluzivnosti na Epic Games Store kako bi igru kupili na Steam platformi, a većina EGS ekskluzivnosti se završila neuspešno kao rezultat toga.

Ali, ima li mana?

Steam ima ogromnu biblioteku igara, ali to znači i da se tu nalaze i brojne igre lošije kvalitete. Srećom, Steam ima sastav recenzija korisnika koji pomaže igračima da se odluče koje igre vredi kupiti. Odličan primer za ovo je upravo Serbian Games Week jer Steam na ovaj način dozvoljava inače zatrpanim igaram da isplivaju pravo u žižu interesovanja za igre koje nisu znali ni da postoje. Primarni problem bi bio upravo gorespomenuti monopol koji se javlja obzirom da nema platforme koja može prići Steamu, tako da Valve uspeva da održi, odnosno zadrži, dobar procenat od prodaje igara.

Problemi s DRM-om: Iako je Steam napravio velike korake u poboljšanju svoje DRM zaštite, još uvek postoje problemi s aktivacijom i autorizacijom. Nadoknada: Steam nudi opciju offline načina rada za mnoge igre, što omogućava igračima da igraju bez konstantne internet veze. Takođe, Steam je u poslednje vreme počeo podržavati vraćanje kupljenih igara u određenom vremenskom roku.

Nedostatak fizičkih kopija: Za neke igrače, fizičke kopije igara su i dalje poželjne. Nadoknada: Steam nudi digitalne kolekcionarske predmete i druge dodatke koji mogu zadovoljiti potrebe kolekcionara.

Serbian Games Week – odskočna daska za domaće developere

Serbian Games Week je dokaz koliko je Steam važan za srpsku gejming scenu. Ovaj događaj omogućava domaćim developerima da:

  • Povećaju vidljivost: Tokom rasprodaje, igre malih studija se nalaze pored naslova velikih izdavača, što im omogućava da dosegnu mnogo širu publiku.
  • Ostvare veću prodaju: Popusti koji se nude tokom rasprodaje privlače nove igrače i podstiču postojeće da kupe igre koje su možda izbegavali kupiti.
  • Prikupe povratne informacije: Interakcija s igračima tokom i nakon rasprodaje omogućava developerima da prikupe vredne povratne informacije koje mogu koristiti za poboljšanje svojih igara. Pogotovu za igre koje tek dolaze, pošto postoji odeljak i za to.
  • Izgrade zajednicu: Nedeljne rasprodaje mogu pomoći developerima da izgrade lojalnu zajednicu igrača oko svojih igara.

Glavni aduti u Serbian Games Week

Kako je SGA uspeo da stupi u kontakt sa Steam-om?

Stići do giganta kakav je kompanija Valve izgleda kao dosta težak zadatak, obzirom na to da čika Gejb generalno uživa u životu, a iza same Steam platforme stoji neverovatno mali tim. Asocijacija industrije video igara Srbije (SGA) je imala velikog uspeha u kontaktiranju Steam platforme sa idejom za Serbian Games Week i pružila je odlične ideje.

Kao što smo već naveli, ovaj događaj je od ogromnog značaja za domaće developere, pre svega u prodaji već objavljenih igara, ali i tek nadolazećih naslova.

Stupili smo u kontakt sa domaćom asocijacijom i imali prilike da porazgovaramo sa Kristinom Janković Obućina, izvršnom menadžerkom SGA, koja je imala da nam kaže sledeće:

“Saradnja sa Steam-om je bila lakša nego što smo očekivali. Potrebno je imati stabilan kontakt sa pravom osobom u timu i javiti im se sa unapred jasnom slikom i potrebnim informacijama. U našem slučaju, imamo dobre odnose sa drugim gaming asocijacijama u Evropi, pa su nam oni dali vredne smernice. Najvažnije je bilo sakupiti sve igre do koji smo mogli doći na jedno mesto i osmisliti izgled sales stranice.

Ovakav vid promocije ima ogroman značaj za domaće developere. Na sreću, svaki sale ima svoj dashboard i analitike, tako da ćemo tačan uticaj i posećenost jasno znati kada se nedelja završi. Uradićemo i analizu sa timovima da vidimo koliko im je ovo tačno uticalo na prodaju i broj wishlist-ova. Van ovih merljivih stvari, promocija industrije u celosti je ono što je bio cilj. Po prvi put na stranim portalima i forumima vidimo da se ljudima pale lampice: “Wow, nisam znao da je ova igra iz Srbije!” To povezivanje proizvoda sa konkretnom industrijom je ono što gradi brend našeg ekosistema. “

Pokretačka sila domaće gejming industrije – SGA tim

Šta sve nudi Serbian Games Week

Za slučaj da niste primetili ovo dešavanje i imali čast da sami otkrijete toplu ćiriličnu dobrodošlicu “Добродошли играчи”, pozabavićemo se najvećim ponudama. Početna lista igara (slika iznad) čini najveće hit naslove sa ovih prostora – kao što su Underrail, Going Medieval koji ima preko 1000 dnevno aktivnih igrača, kao i jaka AA iskustva poput Scorn i Scars Above. Na Steamu su igre podeljene u skrivene dragulje i igre na koje je potrebno obratiti pažnju, sve uz sortiranje po žanrovima. I da ne zaboravimo da je dosta ovih igara na sniženju i da su doživele priličan priliv novih igrača.

Uz sve ovo, posvećena stranica nudi uvid u sve nadolazeće srpske video igre (slika ispod) koje već imaju aktivnu Steam stranicu. Tu su Water Me & You, Nazralath i mnoge druge.

Ogroman potencijal sa tendencijom dodatnog rasta

Za kraj, Serbian Games Week je više od samo jedne rasprodaje. To je manifestacija rastuće srpske gejming scene i jasna potvrda njenog potencijala. Zahvaljujući platformi poput Steama, domaći developeri imaju neograničene mogućnosti da svoje inovativne igre izlože globalnoj publici. Ovaj događaj nije samo prilika da podržimo naše talente, već i da se uverimo u kvalitet igara koje se razvijaju u našoj zemlji. Kupovinom igara tokom Serbian Games Week, ne samo da obogaćujemo svoju igračku kolekciju, već i ulažemo u budućnost srpske gejming industrije. Zajedno možemo stvoriti još uspešnih srpskih igara koje će osvojiti svet!

Ništa od ovog ne bi bilo moguće da nije bilo domaće asocijacije SGA koja je jako istrajna u promovisanju srpskih developera i igara, a ujedno se trudi da srpski game dev vodi u pravom smeru – ka svetskim standardima. Ova saradnja sa platformom Steam je više nego dobar pokazatelj.

Zahvaljujemo se još jednom našoj sagovornici Kristini Janković Obućina, izvršnoj menadžerki SGA.

Neke od nadolazećih igara koje se mogu naći na Steam stranici događaja

Rate This Article:
No comments

leave a comment