PlayBiz Insider

Uticaj striminga na gejming industriju

striming

Foto: Unsplash - Caspar Camille Rubin

Da li ste i Vi u nekom trenutku života razmišljali da počnete da strimujete?

Od uvek je bilo zabavno gledati druge kako igraju video igre. U počecima gejminga to se uglavnom odnosilo na uživo gledanje prijatelja ili starijeg brata, sestre, komšije… dok pikaju nešto na konzolama ili PC-u, međutim, sa dolaskom 21. veka i razvojem tehnologije danas postoji nešto što se naziva striming.

Šta je striming?

Striming je proces prenosa medijskog sadržaja putem interneta u realnom vremenu, što omogućava korisnicima da gledaju ili slušaju određen sadržaj bez potrebe za preuzimanjem celog fajla. 

Danas je sve veći broj strimera i drugih kreatora gejming sadržaja na društvenim mrežama, kako u svetu tako i u našoj zemlji. O prednostima i manama striminga, kao i o tome šta je sve potrebno ukoliko i Vi želite da počnete da strimujete smo pričali sa Nenadom “Bakistuta” Filipovićem i Marijom “Ja sam Marija” u okviru naših emisija “PlayCast” i “Girl Gaming Show”.

Striming platforme poput Twitch-a, YouTube-a, Kick-a, Trovo-a i od nedavno TikTok-a omogućavaju igračima da se povežu s publikom širom sveta. Ove platforme nude interaktivno iskustvo, gde gledaoci mogu komentarisati, postavljati pitanja i direktno komunicirati s igračima. To stvara snažnu zajednicu i povećava angažman, što je ključno za održavanje interesovanja za igre.

Kada je popularizacija igara u pitanju strimeri ovde igraju jednu od ključnih uloga. Gledajući omiljene strimere kako igraju određenu igru, gledatelji često postaju zainteresovani i za kupovinu tih igara. U tom smislu, striming može biti značajan marketing alat, koji pomaže manje poznatim naslovima da dobiju na popularnosti.

Foto: Unsplash – Onur Binay

Strimovanje je takođe imalo veliki uticaj i na e-sport scenu. Veliki turniri se često prenose uživo, privlačeći milione gledalaca. Ova eksponiranost pomaže u legitimizaciji e-sporta kao ozbiljnog takmičenja i privlači sponzore, čime se povećavaju nagradni fondovi i profesionalizuje industrija.

Mnogi strimeri zarađuju putem donacija, pretplata i sponzorstava. Ovaj model monetizacije omogućava igračima da od svojih veština i entuzijazma naprave izvor prihoda. Pored toga, igre koje se često strimuju često nude dodatne sadržaje ili mikrotransakcije, čime se dodatno povećava prihod od igara.

Foto: achiko.com

Između ostalog, striming ima uticaj i na razvoj novih igara. Razvojni timovi postaju sve svesniji uticaja striminga na dizajn igara. Igrači često favorizuju naslove koji su vizuelno privlačni, interaktivni i zabavni za gledanje. Kao rezultat, igre su postale usmerene na sadržaj koji se može lako prenositi i koji nudi uzbudljive trenutke za publiku.

Među najpopularnijim strimerima u gejmingu danas su: Shroud, Kripperian, Imaqtpie, Loltyler1, Lirik i Ninja.

Foto: DreamHack

Striming je revolucionisao gejming industriju, donoseći nove mogućnosti za povezivanje, promociju i monetizaciju. Kako se tehnologija razvija, verovatno ćemo videti još veće promene i inovacije u načinu na koji igramo i pratimo igre. U svakom slučaju, striming će ostati ključni deo gejming kulture u budućnosti.

Evo nekoliko korisnih saveta ukoliko ste planirali da počnete da stimujete:

Najvažnije je uživati u strimovanju i biti autentičan!

Exit mobile version